Institute of Innovation in Technology and Management (IITM) celebrated its Annual Day in its campus. The event commenced with Saraswati Vandana, lighting of lamp by students. Prof. (Dr.) C.P. Chawla, Director, Institute of Innovation in Technology and Management gave speech and discussed the secret of success; he also highlighted the achievements of the college.

Shri J C Sharma Ji Chairman, IITM Group of Institutions and Prof. (Dr.) C.P. Chawla, Director, Institute of Innovation in Technology and Management felicitated the students.

Awards & Merit certificates were distributed to the students for outstanding performance in:

(1)   Academics

(2)   Best Presentation

(3)   Best Projects

(4)   Cultural Events

(5)   Sports

(6)   Co-Curricular activities

INSTITUTE OF INNOVATION IN TECHNOLOGY & MANAGEMENT

ANNUAL DAY 2018
Semester Wise Topper (BCA)
BCA(M) – BATCH:-2015-18
BCA(M) – BATCH:-2016-19
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 35190302015 Anshu Chopra 91.00 1 08090302016 Sonia Arya 91.00
2 0689032015 Sunita 89.80 2 0790302016 Saumya Seth 89.30
 
BCA(M) – BATCH:-2015-18
BCA(M) – BATCH:-2016-19
BCA(M) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 35190302015 Anshu Chopra 92.10 1 04090302016 Mehak Tawakley 88.00 1 02190302017 Chanchal Negi 90.10
2 01890302015 Harshit Kesar 88.70 2 02790302016 Himanshi 86.80 2 07690302017 Shubhi Srivastava 88.30
BCA(M) – BATCH:-2015-18
BCA(M) – BATCH:-2016-19
BCA(M) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 35190302015 Anshu Chopra 91.86 1 07090302016 Shivangi Kharbanda 91.25 1 01290302017 Ankita Parameshwaran 92.75
2 06790302015 Simran Jaglan 91.14 2 04090302016 Mehak Tawakley 90.88 2 04490302017 Mansi Singh 91.13
BCA(E) – BATCH:-2015-18
BCA(E) – BATCH:-2016-19
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 04424402015 Rajnesh Kumar 85.80 1 03724402016 Hitesh 88.60
2 05424402015 Sahil Pruthi 85.50 2 03224402016 Gurpreet Kaur 87.10
BCA(E) – BATCH:-2015-18
BCA(E) – BATCH:-2016-19
BCA(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 04424402015 Rajnesh Kumar 84.90 1 03224402016 Gurpreet Kaur 88.40 1 03324402017 Kavita Kumari 86.60
2 03824402015 Nitish Madan 84.00 2 03724402016 Hitesh 87.50 2 00424402017 Aditya Jindal 85.40
BCA(E) – BATCH:-2015-18
BCA(E) – BATCH:-2016-19
BCA(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 04424402015 Rajnesh Kumar 88.00 1 03224402016 Gurpreet Kaur 89.88 1 03324402017 Kavita Kumari 92.00
2 05424402015 Sahil Pruthi 87.71 2 06524402016 Rakshit Narang 85.88 2 01924402017 Govind 89.88
Semester Wise Topper (BBA)
BBA(M) – BATCH:-2015-18
BBA(M) – BATCH:-2016-19
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 02490301715 GAGANDEEP SINGH 84.00 1 11190301716 SMRIDHI KAKKAR 89.86
2 36290301715 VANSHIKA SIKKA 81.86 2 ;09490301716 ROHIT SONI 88.14
 
BBA(M) – BATCH:-2015-18
BBA(M) – BATCH:-2016-19
BBA(M) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 00290301715 AASHNA THAPAR 81.14 1 11190301716 SMRIDHI KAKKAR 86.60 1 04590301717 MADHUR CHADDHA 87.33
2 02490301715 GAGANDEEP SINGH 80.71 2 02690301716 DEEPAKSHI 85.40 2 41390301717 MEHAK BEHL 87.17
 
BBA(M) – BATCH:-2015-18
BBA(M) – BATCH:-2016-19
BBA(M) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 00290301715 Aashna Thapar 85.83 1 11190301716 SMRIDHI KAKKAR 90.57 1 02690301717 HARMEET KAUR 85.50
2 40990301715 Kunal Malik 81.33 2 11490301716 SONI SHARMA 88.57 2 04090301717 KRITIKA BHARGAVA 85.17
BBA(E) – BATCH:-2015-18
BBA(E) – BATCH:-2016-19
 
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 07224401715 SONU SINGH 90.43 1 015244001716 ANKIT SOBTI 88.43
2 06524401715 SHUBHAM BHARDWAJ 83.86 2 06024401716 MOHIT GARG 87.43
BBA(E) – BATCH:-2015-18
BBA(E) – BATCH:-2016-19
BBA(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 06524401715 SHUBHAM BHARDWAJ 83.71 1 06024401716 MOHIT GARG 88.60 1 00524401717 AJAY RANA BHAT 86.33
2 41224401715 SHRUTIKA BANSAL 83.71 2 40824401716 RISHABH CHHABRA 88.20 2 07224401717 PRIYA BUTOLA 81.83
3 06324401715 SHIVANGI PASRICHA 80.71
 
BBA(E) – BATCH:-2015-18
BBA(E) – BATCH:-2016-19
BBA(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 07224401715 SONU SINGH 85.33 1 05324401716 MANNAT SHARMA 88.71 1 07224401717 PRIYA BUTOLA 90.33
2 00224401715 AAKASH R KAPOOR 84.00 2 03524401716 GARIMA SALUJA 87.86 2 06124401717 NAVYA BANSAL 87.83
Semester Wise Topper (BCOM)
BCOM(M) – BATCH:-2015-18
BCOM(M) – BATCH:-2016-19
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2ndem
1 35590388815 Divya Gupta 87.50 1 02290388816 Prapti Chawla 86.00
2 02590388815 Parul Mehta 85.50 2 01190388816 Ishika Mishra 84.00
BCOM(M) – BATCH:-2015-18
BCOM(M) – BATCH:-2016-19
BCOM(M) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 41190388815 Nikhil Wadhawa 84.50 1 01190388816 Ishika Mishra 85.83 1 35190388817 Anshul Singhal 82.83
2 35590388815 Divya Gupta 82.00 2 02790388816 Rishabh Sharma 83.50 2 41190388817 Aditi Rawat 82.67
3 41490388816 Itisha Anand 83.50 BCOM(M) – BATCH:-2017-20
       
BCOM(M) – BATCH:-2015-18
BCOM(M) – BATCH:-2016-19
BCOM-(Morning)        
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd
1 02590388815 Parul Mehta 86.33 1 01190388816 Ishika Mishra 86.67 1 41490388817 Nitisha Pande 90.67
2 41190388815 Nikhil Wadhawa 85.67 2 01090388816 Hephzen K Paul 84.17 2 02690388817 Vikrant Salaria 89.33
BCOM(E) – BATCH:-2015-18
BCOM(E) – BATCH:-2016-19
S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd Sem
1 41324488815 Bhumika Chhabra 80.83 1 42124488816 Subhash Sethi 76.20
2 35524488815 Sambhav Jain 79.67 2 40124488816 Sudhanshu Kaushik 75.60
BCOM(E) – BATCH:-2015-18
BCOM(E) – BATCH:-2016-19
BCOM(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 5th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 3rd Sem S.No. Enrollment No. Student Name 1st Sem
1 41324488815 Bhumika Chhabra 91.00 1 41424488816 Md Rais Kamal 80.00 1 02424488817 Shivani 88.17
2 40424488815 Megha Chopra 82.67 2 42124488816 Subhash Sethi 78.83 2 01024488817 Kabir Gakhar 83.33
BCOM(E) – BATCH:-2015-18
BCOM(E) – BATCH:-2016-19
BCOM(E) – BATCH:-2017-20
S.No. Enrollment No. Student Name 6th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 4th Sem S.No. Enrollment No. Student Name 2nd
1 41324488815 Bhumika Chhabra 84.83 1 02624488816 Sonali Maurya 81.33 1 02424488817 Shivani 88.50
2 35224488815 Khushboo Bellani 84.00 2 00324488816 Aksh Chadha 81.17 2 01024488817 Kabir Gakhar 82.83
List of Winner and Runner up (Cultural)
Events Name
Details of Participants
P- Participant

A- Accompanist

Name Enrollment No. Contact No.
 
Classical Vocal Solo (Hindustani or carnatic)             I Position in Prelims P1 Kavneet Singh 01490388817 9999070663
A1 Akhil R. Nair 00324488817 9971002368
Group Song(Western)  II Position in Prelims P1 Vatsal Verma 07724402017 8802531996
P2 Anmol Raj Singh Chawla  01390301716  9560739194
P3 Paritosh Devgan 07690301716 9971820515
P4 Jesher Nathan Raj 04390301716 9999187357
P5 Karthik Tayal 04890301716  9910625258
P6 Sourav Negi 06590302016 9871208903
P7 Yuvraj Gupta 040390301716 9582378002
P8 Mridul Khurana 03924401715 8860000763
P9  Anuj Rustogi 0890388815  8802531996
A1 Varun Gund 09524402016 8860847363
Choreography  II Position in Prelims and Anugoonj Runner Up P1 Karan Pahariya 03290301715 7678228833
P2 Harsh Tanwar 02024401715 7291934209
P3 Vishal Sharma 09924402016 9990500634
P4 Shubham Sirari 06624401715 8826960362
P5 Shikhar Jha 41524401717 8470018993
P6 Sanchit Verma 36024402017 9643600970
P7 Nipun Thapliyal 04824402017 9582380664
P8 Aakash Sharma 41224402017 8287074827
P9 Kiran 05290301716 9891929051
P10 Esha Sherwani 43024401716 9873024102
P11 Nishtha Dhawan 04924402017 9717216502
P12 Megha Aswal 01224488816 8826886234
P13 Neeti Pandey 42090301716 9818925172
P14 Shyamak Singh 09524401717 8527853414
A1 Radhika 07624401716 9560233869
A2 Vibudh Thakur 40290302015 9999782559
Clasical Dance  II Position in Prelims P1 Anamika 00690302016 7042858037
Nach Baliye  II Position In Prelims P1 (Girl) Radhika 07624401716 9560233869
P2 (Boy) Vibudh Thakur 40290302015 9999782559
Foot Loose Anugoonj Prelims Winner P1 Karan Paharia 03290301715 9711234031
P2 Harsh Tanwar 02024401715 7291934209
P3 Vishal Sharma 09924402016 9990500634
P4 Shikhar Jha 41524401717 8470018993
P5 Sanchit Verma 36024402017 9633600970
P6 Nipun Thapliyal 04824402017 9582380664
P7 Aakash Sharma 41224402017 8287074827
P8 Megha Aswal 01224488816 8826886234
P9 Shyamak Singh 09524401717 8527853514
P10 Nishtha Dhawan 04924402017 9717216502
P11 Esha Sherwani 43024401716 9873024102
P12 Shubham Sirari 06624401715 8826960362
Debate(English) Prelims winner and Anugoonj Runner up P1 Umang 08490302016 9868250777
P2 Aditya 00524401716 9873833386

 

List of Winners (Sports)
Cricket
List of Winner(s): Team of BBA – 1 (Captain: Mr Tushar Tanwar)
S.no. Enrollment No. Name Course Semester Section
1 36624401716 Tushar BBA 4th E3
2 09290301717 Tanishq BBA 2nd M2
3 08690301717 Shriyansh BBA 2nd M2
4 00490301717 Akash Tanwar BBA 2nd M1
5 00290301717 Abhishek BBA 2nd M1
6 01490301717 Ansh Tanwar BBA 2nd M1
7 10590301717 Yash Jain BBA 2nd M2
8 41590301717 Bhavya Chauhan BBA 2nd M3
9 02590301717 Gurpreet BBA 2nd E1
10 10690301717 Yash kedar BBA 2nd M2
11 06724401715 Shubham BBA 6th E2
12 01024401716 Aman BBA 4th E1
13 41424401716 Rohan BBA 4th E2
14 5221501715 Mayank BBA 6th E2

 

Basketball (Boys)
S.No Enrollment No. Name Class
1 12690301716 Vikram Kumar BBA IV M3
2 04390301715 Mayank Hooda BBA VI M1
3 41424401716 Rohan Sachdeva BBA IV E3
4 08924401716 Samarth Madan BBA II E2
5 40390301717 Yuvraj Gupta BBA II M3
6 04890301715 Kartik Chhabra BBA VI

 

Basketball (Girls)
S.No Enrollment No. Name Class
1 41524401716 Diksha Dogra BBA IV E
2 8190301716 Pragya Prakash BBA IV M
3 01390301717 Ankita Sharma BBA II M
4 02424402016 Chitra Khatri BCA IV E
5 35690302015 Priyanka Gaur BCA VI M
6 40490302015 Krishna Sardana BCOM II M
7 01390301817 Ishika Gumber BCOM II M

 

Volleyball (Boys)
S.No Name Enrollment Number Programme Semester
1 Kunal 41624401715 BBA 6th
2 Bhavish 02390301716 BBA 4th
3 Ayush 41024401717 BBA 2nd
4 Pulkit 06390301717 BBA 2nd
5 Rachit 07524401717 BBA 2nd
6 Arshad 50290301717 BBA 2nd

 

Volleyball (Girls)
S.No Enrollment No. Name Class
1 35924402017 Rashi Sharma BCA II E
2 290301717 Chandrika Rawat BBA II M1
3 41590388817 Neetu BCOM II M
4 6790302015 Simran Jaglan BCA VI M
5 3890302015 Nikita Jindal BCA VI M
6 5090301715 Neha Raheja BBA VI M1
7 9190302016 Vineeta BCA IV M

 

Badminton
Girls & Boys
S.No Name Enrollment No. Programme Semester Section
1 Karishma Bansal 42090388817 B.Com(H) II Morning
2 Kushaal Thakur 04390301717 BBA II Morning

 

Chess
Position Name  Institute Name Class
I Akanksha Rawat IINTM BBA II M3

 

Carrom
Position Name Institute Name Class
I Mr. Ashwini Kumar Dixit IINTM (B. Com VI M)

 

Table Tennis
Men’s Single
Position Name  Institute Name Class
I Mr. Danish IINTM B. Com
Men’s Double
Position Name Institute Name Class
I Naman Jain and Mr. Abhiskek IINTM B. Com